Medline Veri Tabanı Tanımı, Kapsamı ve Özellikleri (2023)

Medline Nedir ?

Medline, yaşam bilimlerindeki biyomedikal konsantrasyonu olan dergi makalelerine 25 milyondan fazla referans içeren ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinin (NLM) önde gelen bibliyografik veritabanıdır. 

Medline Veri Tabanı

Medline ile NLM Arasındaki İlişki

MEDLINE’ın ayırt edici bir özelliği, kayıtların NLM Tıbbi Konu Başlıkları ile endekslenmesidir . MEDLINE, 1964 yılında kurulan MEDLARS (MEDical Literature Analysis and Retrieval System) adlı çevrimiçi muadilidir .

Dergilerin büyük çoğunluğu NIH hibe başvurularını gözden geçiren komitelere benzeyen dışarıdan uzmanların NIH tarafından onaylanmış bir danışma komitesi olan Literatür Seçimi Teknik İnceleme Komitesi’nin ( LSTRC ) önerisine dayanarak MEDLINE için seçilir . Bazı ek dergiler ve bültenler NLM tarafından başlatılan incelemelere, örneğin tıp tarihi, sağlık hizmetleri araştırması, AIDS, toksikoloji ve çevre sağlığı, moleküler biyoloji ve tamamlayıcı tıp gibi NLM veya diğer NIH bileşenleri için özel öncelikler temelinde seçilmektedir. Bu incelemeler genellikle bir dizi NIH ve dışarıdaki uzmanlarla veya bazı durumlarda NLM’nin özel işbirliği düzenlemelerine sahip olduğu veya sahip olduğu harici kuruluşlarla istişareyi de içerir .

MEDLINE, NLM Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI) tarafından sağlanan Entrez serisi veritabanlarının bir parçası olan PubMed ‘ in birincil bileşenidir .

Medline Ne Zamandan Beri Faaliyet Gösteriyor ?

Zaman kapsamı: MEDLINE, 1966’dan günümüze yayınlanmış literatürü ve o dönemden önce seçilmiş literatürü içerir. O dönem için kapsamlı olmayan 1966 öncesi alıntılarla ilgili kapsam bilgileri için OLDMEDLINE Verilerine bakabilirsiniz.

Medline Kaynakları Nelerdir ?

Kaynak: Şu anda, dünya çapında yaklaşık 40 dilde 5.200’den fazla dergiden alıntılar; eski dergiler için yaklaşık 60 dil.

Medline Hangi Aralıklarla Güncellenir ?

Güncellemeler:  Alıntılar PubMed’e haftanın 7 günü eklenir. Örneğin 2018 yılında MEDLINE’a 904.636’dan fazla alıntı eklendi . NLM, sadece makaleleri dizine eklemek için kullanılan yeni bir Tıbbi Konu Başlıkları (MeSH) kelime dağarcığına geçiş yaparken güncellemeler Kasım ayında iki hafta süreyle askıya alındı .

Medline Konu Kapsamı

Geniş konu kapsamı: MEDLINE’ın konu kapsamı, sağlık uzmanları ve temel araştırma ve klinik bakım, halk sağlığı ile ilgilenen diğer kişiler tarafından ihtiyaç duyulan yaşam bilimleri, davranış bilimleri, kimya bilimleri ve biyomühendislik alanlarını kapsayan biyomedikal ve sağlıktır. Sağlık politikası geliştirme veya ilgili eğitim faaliyetleri de buna dahildir. MEDLINE ayrıca biyoloji, çevre bilimi, deniz biyolojisi, bitki ve hayvan bilimi, biyofizik ve kimya gibi biyomedikal pratisyenler, araştırmacılar ve eğitimciler için hayati önem taşıyan yaşam bilimlerini de kapsar. Yaşam bilimlerinin kapsamının bu şekilde artması 2000 yılında başlamıştır.

Medline kapsamındaki yayınların çoğu bilimsel dergilerdir; NLM geniş kullanıcı topluluğunun belirli bölümleri için yararlı olduğu düşünülen nadir gazete, dergi ve bülten de dahildir. 2010 veya sonrasında yayınlanan alıntılar için %40’tan fazlası ABD’de yayınlanan alıntılanmış makaleler içindir. Yaklaşık% 93’ü İngilizce olarak yayınlanmıştır ve yaklaşık% 85’inde makalelerin yazarları tarafından yazılmış İngilizce özetler bulunmaktadır .

Pubmed Nedir ? Medline ile Pubmed  İlişkisi

PubMed, biomedikal çalışmaların yer aldığı veritabanı olup ücretsizdir. Sağlık bilimleri temel alanı çerçevesinde ortaya konulan çalışma ve yayınlar burdan takip edilebilir

Kullanılabilirlik: MEDLINE, PubMed’in ( //pubmed.gov ) birincil bileşenidir ; PubMed’e bir bağlantı NLM ana sayfasında bulunur ( //www.nlm.nih.gov ). MEDLINE/PubMed aramasının sonucu, dergi makalelerine yapılan atıfların (yazarlar, başlık, kaynak ve çoğu zaman bir özet dahil) ve ücretsiz elektronik tam metin kullanılabilirliğinin bir göstergesidir. Arama ücretsizdir ve kayıt gerektirmez.

Giderek artan sayıda MEDLINE alıntısı, PubMed Central’ da arşivlenen makalenin ücretsiz tam metnine veya diğer sitelere bir bağlantı içerir. Ayrıca, birçok MEDLINE başvurusundan, yayıncının erişim gereksinimlerine bağlı olarak makalenin tamamını istemek veya görüntülemek için yayıncının Web sitesine veya başka bir tam metin sağlayıcıya bağlayabilirsiniz.

MEDLINE verilerine erişim, veritabanını NLM’den indiren kuruluşlar tarafından geliştirilen hizmetler ve ürünlerle de kullanılabilir . Çeşitli MEDLINE servislerine erişim genellikle tıp kütüphanelerinden, birçok halk kütüphanesinden ve ticari kaynaklardan elde edilebilir.

NLM tarafından sunulan bir diğer hizmet olan MedlinePlus , tüketici odaklı sağlık bilgileri sağlar. Sağlık tüketicileri, arama sonuçlarını sağlık hizmetleri sağlayıcılarıyla tartışmaya teşvik edilir.

Medline Bir Endeks Midir ?

Türk yükseköğretim alanında yapılacak akademik atama ve terfilerde gösterilebilecek bir endeks değildir. Bahsedildiği üzere bir veri tabanıdır. Endeks olarak kabul edilen oluşumların başvuru, değerlendirme ve takip prosedürleri farklı olup endeksler resmi kurumlar tarafından ilan edilmektedir. Bu bakımdan akademik kadro ve akademik ünvan başvurularında endeks olarak değerlendirilemez.

Endeks ve Veri Tabanları Bakımından En Çok Merak Edilen Şu Yazımıza da Göz Atabilirsiniz.

ESCI Endeksi : https://yuksekogretimhukuku.com/escinin-uluslararasi-alan-indeksi-sayilmaktadir/

ESCI’nin Uluslararası Alan İndeksi Sayılmaktadır.

Medine Nedir ?

MEDLINE, yaşam bilimlerindeki biyomedikal konsantrasyonu olan dergi makalelerine 25 milyondan fazla referans içeren ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinin (NLM) önde gelen bibliyografik veritabanıdır. 

Pubmed Nedir ?

PubMed, biyomedikal çalışmaların yer aldığı veritabanı olup ücretsizdir. Sağlık bilimleri temel alanı çerçevesinde ortaya konulan çalışma ve yayınlar burdan takip edilebilir.

Medline Endeks Midir ?

Türk yükseköğretim alanında yapılacak akademik atama ve terfilerde gösterilebilecek bir endeks değildir.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU ALIN

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.