Açıköğretim Lisans Denklik Başvurusu Yargı Kararı ile Geri Döndü

Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümünden mezun olan davacı müvekkilin diplomasına denklik verilmesi istemiyle yaptığı başvuru , eğitimin açıköğretim olması dolayısıyla reddedilmiş ve işbu kararın iptali istemi ile Ankara 2. İdare Mahkemesinde dava açılmıştır.

Mahkemede yapılan savunmada özetle ; Türkiye’deki açık öğretim ile Bulgaristan’daki açık öğretim eğitimin aynı olmadığı alınan eğitimin örgün eğitim ile uzaktan eğitim arasında yer alan bir eğitim türü olduğu belirtilmiştir.

Ankara 2. İdare Mahkemesi kararında;

‘‘ Bu durumda, davacının yurt dışında aldığı eğitimin niteliği, ilgili üniversiteden ve ilgili ülke makamlarından araştırılması suretiyle detaylı inceleme ve araştırma yapılarak tereddüte mahal bırakmayacak şekilde ortaya konulmaksızın, eksik inceleme ve araştırmaya dayalı olarak davacının aldığı eğitimin açık öğretim olarak kabul edilmesi suretiyle denklik talebinin reddedilmesi yönünde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamıştır. ’’ Şeklinde değerlendirmede bulunmuş ve açıklanan nedenlerle, 30/09/2021 tarihinde dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir.

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RANDEVU ALIN

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.